Postati tonski-tehničar u Split - Opis posla tonskog tehničara
Postati tonski-tehničar u Split ? Opis posla tonskog-tehničara ili, na engleskom jeziku, audio inženjera ili inženjera zvuka izuzetno je raznolik.
U cjelini, različiti tonski-tehničari mogu se podijeliti na sljedeća područja rada:
-
Profesionalna glazbena produkcija u području pop i rock glazbe u osnovi je podijeljena u nekoliko faza produkcije. Na početku se nalazi predprodukcija, u kojoj se producent detaljno upoznaje s materijalom koji će se snimati i obično umjetnički intervenira. Također se prikupljaju sve potrebne informacije za snimanje.
Snimanje provodi tonski inženjer u tonskom studiju pod vodstvom producenta. Kod vrlo velikih višekanalnih snimanja, tonskom inženjeru često pomaže i tonski asistent. Tonski inženjer odgovoran je za postavljanje mikrofona te za tehnički besprijekornu kvalitetu snimanja. Uz to, nosi određenu odgovornost za umjetničku kvalitetu snimki, tj. koliko su “dobro” glazbenici odsvirali.
U sljedećoj fazi slijedi mixdown, odnosno “harmonično” spajanje pojedinačnih snimljenih kanala. Za to je zadužen inženjer za miksanje.
Posljednji korak u produkciji je mastering. Mastering inženjer je zadužen za to da gotovom miksu da završni sjaj i potrebnu “probojnost”, kao i za pripremu pojedine pjesme – ili svih pjesama na albumu – za fizičku proizvodnju (npr. tisak CD-a).
U manjim glazbenim produkcijama većina – ili čak sve – ove zadatke često obavlja jedan tonski tehničar.
-
Na radiju i televiziji uvijek postoji potreba za ton-tehničarima, ne samo zbog još uvijek sve većeg broja privatnih televizijskih kuća.
U osnovi, tijek rada inženjera zvuka na radiju i televiziji vrlo je sličan. Jedina razlika je krajnji proizvod, odnosno prijenosni pojas (TV) ili prijenosni signal (radio).
Tijek rada otprilike je podijeljen na proizvodnju i obradu prijenosa.
U produkciji se planiraju i izrađuju pojedinačni programi ili izvještaji, izvješća ili dokumentarni filmovi. Zadatak ton-tehničara je snimanje izvornog materijala (govor, pozadinska buka itd.) .Uređivanje audio materijala i miješanje u program spreman za emitiranje.
U obradi emitiranja prenosi se “live on air”. Fleksibilnost, brzina i koncentracija ton-tehničara ovdje su posebno traženi. -
Također u području filma i videa postoje razni zadaci za ton tehničare. Pogotovo sve veći broj višekanalnih produkcija to još više proširuje.U fazi produkcije – odnosno snimanja – za snimke na lokaciji odgovoran je ton tehničar. Te se snimke obično sastoje od glasovnih i zvučnih snimaka. Tijekom montaže filma snimkama se na lokaciji obično dodaju dodatni zvučni efekti (SFX), a po potrebi se u studiju za snimanje stvaraju glasovne snimke. Na kraju produkcijskog lanca je miješanje svih audio signala (glasovnih snimaka, SFX zvukova i Athmo snimaka, filmske glazbe) s gotovim filmom.Dodatni izazov za ton tehničare u filmskom sektoru je sinkronizacija filmova na stranom jeziku. U tu svrhu tekstovi izvornog filma nazivaju se na hrvatskom jeziku u suradnji s glasovnim glumcima i konačno se ponovno miješaju s ostalim audio signalima filma.
-
U području razglasa ili event tehnike, u osnovi sve zamislive (i više) situacije mogu doći do ton tehničara, koji ima zadatak doći do slušatelja ili gostiju audio materijalom. U klasičnom slučaju, koncert, više zadataka dolazi samo ton tehničaru. Počevši od izgradnje faze ispravnog dimenzioniranja ozvučenja, pripremnog ožičenja i prilagodbe ozvučenja odgovarajućoj prostoriji, pa sve do mikrofoniranja instrumenata i pjevača i na kraju miješanja live nastupa na pozornici. U pravilu, međutim, to se ne svodi na jednan miks, već često na više njih, što je dodatni izazov za ton tehničare uživo. Miksanje za publiku naziva se FOH Mix (od Front of House). To je miks koji je namijenjen publici, a reproducira se na PA (za javno obraćanje), tj za to je odgovoran tehničar FOH-a. Međutim, osim publike, glazbenici na pozornici moraju biti opskrbljeni i pojedinačnim miksevikma. Uostalom, oni žele čuti ne samo sebe, već i određene druge instrumente. Ovi miksevi za glazbenike na pozornici nazivaju se monitorskim miksevima i stoga ih osigurava tehničar monitora. Na malim i srednjim koncertima, međutim, može se dogoditi da sve te zadatke mora preuzeti jedan tehničar uživo i tako morati miješati kako za publiku, tako i istovremeno za glazbenike na pozornici.Naravno, na našim tečajevima steći ćete potrebna znanja!